ul. Koletek 11, 31-069 Kraków, Polska

Pon-Pt: 9:00 - 18:00, Sob.: 9:00 - 14.00

+48 791 800 255

RENEGADES GARAGE

BLOG

Powłoka krzemionkowa „płynne szkło” na Jaguarze XF

Ostatnio dość szeroko rozpisaliśmy się na temat powłok ochronnych, ze szczególnym uwzględnieniem „płynnego szkła”. By nie być gołosłownym prezentujemy relację z aplikacji powłoki ochronnej typu „płynne szkło” wraz z pełną, wykonaną procedurą.

  • jaguar_xf_01_060919_b.jpg
  • jaguar_xf_02_060919_b.jpg
  • jaguar_xf_03_060919_a.jpg

W zeszły piątek trafił do naszego zakładu Jaguar XF, który to przybył do nas specjalnie aż z województwa lubelskiego. Postawione zadanie: aplikacja ochronnej powłoki krzemionkowej wraz z przygotowaniem powierzchni.

 

W pierwszej kolejności, oczywiście po uprzednim umyciu karoserii, standardowo dokonaliśmy wstępnej inspekcji, która wykazała sporo śladów (oksydacji) po rozgniecionych owadach, innych zanieczyszczeniach organicznych i nieorganicznych oraz pewną ilość mikrorys powstałych w toku standardowego użytkowania pojazdu. W zasadzie nie odkryliśmy niczego, co nie występowałoby na praktycznie nowym samochodzie, użytkowanym w standardowych warunkach.

 

Kolejnym etapem było przygotowanie powierzchni poprzez głębokie oczyszczenie lakieru glinką detailingową. Faza glinkowania została przeprowadzona z użyciem dwóch, rożnych gradacji dla uzyskania jak najdokładniejszego oczyszczenia i najlepszego efektu finalnego. Po glinkowaniu nastąpił etap ponownego mycia karoserii, dokładnego wysuszenia oraz kolejnej inspekcji.

 

Inspekcja potwierdziła zadowalający stopień przygotowania powierzchni, w związku z czym przeszliśmy do kolejnego etapu, czyli odtłuszczenia karoserii dedykowanym preparatem. Odtłuszczenie objęło nie tylko same elementy karoserii, ale również szyby, lusterka oraz reflektory – czyli wszystkie elementy, na które będzie aplikowana powłoka.

  • jaguar_xf_06092019_zes_1.jpg
  • jaguar_xf_06092019_zes_2.jpg

Warto w tym miejscu wskazać, że powłoka krzemionkowa typu „płynne szkło” może być swobodnie aplikowana na szyby, lusterka oraz reflektory. Nie załamuje, ani nie rozprasza światła, nie powoduje zniekształceń obrazu, a prawidłowo zaaplikowana nie pozostawi również smug na elementach szklanych. Dodatkowo powłoka ochronna na przedniej szybie będzie wspomagać odprowadzanie wody, tak jak „niewidzialna wycieraczka”. Jednakże w związku z kontaktem z wycieraczkami oraz chemią z płynu do spryskiwaczy, jej trwałość na tym elemencie może zostać osłabiona.


Po finalnym przygotowaniu powierzchni przeszliśmy do aplikacji samej powłoki ochronnej. Jak już wspomniałem, została ona nałożona generalnie na całe nadwozie wraz z szybami. Na koniec całe nadwozie zostało ręcznie wypolerowane by nadać mu finalny blaski.


Całość operacji zajęła dwóm członkom naszego zespołu ok. 2,5 godziny. Efekt należy uznać za jak najbardziej satysfakcjonujący, co zresztą potwierdził sam właściciel Jaguara. Warto dodać, że aplikacja powłoki ochronnej typu „płynne szkło” może zostać poszerzona również o mechaniczne odświeżenie lakieru (lub jego korektę) celem wyeliminowania wszelkich niedoskonałości, czy widocznych zarysowań, a samą powłokę można zaaplikować kilkukrotnie, celem podbicia look-u, zwiększenia trwałości powłoki oraz jej wytrzymałości. W przypadku występowania głębszych zarysowań czy otarć warto również rozważyć ich usunięcie metodą SSR.


Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł i chciałbyś / chciałabyś zabezpieczyć swój wóz powłoką krzemionkową typu „płynne szkło” lub inną powłoką ochronną odwiedź nas – obejrzymy twoje maleństwo, doradzimy w kwestii doboru środków i materiałów oraz dokonamy darmowej wyceny. Reszta pozostanie już w twoich rękach.


Pozdrawiamy

Zespół Renegades Garage