ul. Koletek 11, 31-069 Kraków, Polska

Pon-Pt: 9:00 - 18:00, Sob.: 9:00 - 14.00

+48 791 800 255

RENEGADES GARAGE

BLOG

Ochronna powłoka krzemionkowa "Płynne Szkło"

W dniu wczorajszym wykonaliśmy kolejną realizację z użyciem powłoki krzemionkowej, określanej mianem „płynne szkło”. Czym jest owo „płynne szkło” i do czego jest wykorzystywane? Odpowiedzi znajdziesz właśnie w niniejszym wpisie.


Tytułem wstępu – coraz większą popularnością cieszą się wszelkiej maści powłoki ochronne. Na każdym kroku można spotkać produkty hydrofobowe, mające za zadanie ochronić nasz wóz przed brudem, kurzem, błotem, deszczem itd. Powłoka to też świetna metoda na polepszenie look-u naszego maleństwa, by błyszczało się, jak... z salonu. Wybór jest szeroki, działanie zbliżone, rzecz rozbija się zatem o trwałość i cenę.


  • jaguar_xf_01_060919_b.jpg
  • opel_insignia_1.jpg


Od razu możemy powiedzieć, że „hipermarketowe” oraz „TVmarketowe” powłoki mają trwałość i skuteczność adekwatną do ceny. Nasze testy wykazały, że co prawda wygląd pojazdu po nałożeniu owych specyfików można uznać za zadowalający, jednakże ich trwałość oscyluje pomiędzy pierwszym deszczem, a drugim myciem. Magiczne właściwości z zakresu usuwania zadrapań, otarć, rys można oczywiście włożyć między bajki.


Protip: Nakładając samodzielnie powłokę ochronną upewnij się, że lakier został należycie przygotowany. Dokładnie umyj go odpowiednimi preparatami, oczyść glinką a następnie dokładnie odtłuść.


Na drugim biegunie będziemy mieli natomiast produkty profesjonalne, gdzie sam koszt zakupu wymaganego preparatu będzie rozpoczynać się przynajmniej od kilkuset złotych, a koszt wykonania usługi z jego użyciem – nawet kilka tysięcy. Poziom trudności, wymagane narzędzia, środki oraz doświadczenie, jak również złożoność procedury i jej długotrwałość rzutują na cenę finalną. Jednakże możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że należycie zaaplikowana powłoka „z wyższej półki” będzie cechowała się trwałością deklarowaną przez producenta – nawet do kilku lat (w zależności od rodzaju powłoki, ilości warstw, konserwacji oraz warunków, w jakich będzie eksploatowany zabezpieczony pojazd).


Protip: Decydując się na powłokę ochronną zawsze dopytaj o sposób jej utrzymania i konserwacji. Preparaty regeneracyjne uzupełniają nałożoną powłokę przedłużając jej żywotność. Unikaj myjni automatycznych oraz myjek ręcznych – szczotki oraz agresywna chemia osłabi powłokę. Zgłaszając się do myjni zawsze informuj, że na twoje auto nałożono powłokę i upewnij się, że wiedzą, co robią.


  • skoda_oct_1.jpg
  • hyundai_i10_05_a.jpg
  • peugeot_406_1.jpg


No dobrze, ale jeśli chciałbym/chciałabym zabezpieczyć swój wóz nie wydajać przy tym przynajmniej średniej krajowej? - zapytacie. Oczywiście, jest na to metoda i to również przetestowana przez nas w praktyce. Tytułowe „płynne szkło” to rozwiązanie skuteczne i za razem budżetowe. Nadaje się do zastosowania i w wozach klasy premium, jak i w kilku – kilkunastoletnich pojazdach do użytku codziennego.


„Płynne szkło” to płynna forma szkła krzemionkowego, mającego za zadanie związać się z lakierem oraz utworzyć na jego powierzchni taflę ochronną przypominającą w wyglądzie, dotyku i działaniu szkło. W rezultacie otrzymujemy zabezpieczoną przed warunkami atmosferycznymi oraz mikro zarysowaniami powodowanymi przez pył czy piasek karoserię, która będzie również cieszyła oko swoim blaskiem. „Płynne szkło” posiada jeszcze jedną, ciekawą cechę – podlega warstwowaniu tj. można nałożyć więcej, niż jedną warstwę, a każda kolejna będzie zwiększała trwałość warstw poprzednich. Warstwować płynne szkło można w zasadzie zaraz po wyschnięciu nałożonej powłoki, lub dokonywać zabiegu okresowo (wskazane jest co 4-6 miesięcy). Tak utrzymywana i wzmacniana powłoka będzie nam służyła długie lata.


Koszt aplikacji również nie jest wygórowany – średnio oscyluje w ramach kosztu ręcznego mycia nadwozia, oczyszczenia glinką oraz nałożenia wosku detailingowego. W ramach procedury nałożenia „płynnego szkła” otrzymasz zatem:

- kompletne mycie ręczne nadwozia;

- dogłębne oczyszczenie lakieru glinką detailingową;

- przygotowanie powierzchni oraz aplikację krzemionkowej powłoki ochronnej.


Twój wóz będzie gotów do odbioru po ok. 2 godzinach, a zabezpieczony na kolejne miesiące.


Dodajmy na marginesie, że odpowiednie przygotowanie powierzchni jest przy nakładaniu powłok ochronnych niezwykle istotne. Jedli chcesz, by po nałożeniu „płynnego szkła” twój wóz błyszczał jak diament, możesz poszerzyć usługę o usunięcie rys i zadrapań metodą SSR, maszynowe odświeżenie lub korektę lakieru lub zażyczyć sobie warstwowania powłoki.


Jak zwykle, by nie być gołosłownym zapraszamy do odwiedzin naszego zakładu i obejrzenia naszego wozu służbowego. Obok prezentacji napraw metodą SSR można na nim właśnie obejrzeć dwumiesięczną, ochronną powłokę krzemionkową typu „płynne szkło”.


Pozdrawiamy

Zespół Renegades Garage